19 Nisan 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Eğer unutkan biriyseniz bu habere dikkat!

Beynin eski hiç bir işe yaramayan bilgileri silip yerine yenilerini koyduğu sonuca yeni ulaşmıyoruz. Ancak yeni araştırmalar gösteriyor ki, unutkanlık düşünüldüğü gibi bir sağlık sorunu değil.

Bir şeyleri unutmayı ya da unutmamayı istemenin dışında bir de olur olmadık şeyleri istemsiz olarak unutmak vardır. Bu durum genelde bir sağduyu eksikliği ya da aptalca bir davranış olarak karşılanır. Yeni bir araştırma ise unutkan insanların aslında en iyi işleyen beyinlere sahip olduklarını gösteriyor.

Eğitim sistemlerimiz, bilgiyi ezberleyip saklamanın akademik başarının anahtarı olduğu fikri üzerine inşa edilmiştir. Çocukların bilgiyi öğrendikten sonra tekrar ederek akılda tutmasını isteriz. Ancak bu durum kişiden kişiye ve bilgi türüne göre değişkenlik gösterir. Yani unutkanlığın anormal bir şey olduğunu öğretip duruyoruz.

Toronto Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, hafızadaki bilgiyi hatırlarken verdiğimiz mücadelenin zihinsel olarak diğer insanlara göre daha vasat olmadığını ortaya koydu. Unutkan insanların beyinlerinin çok daha üst düzeyde çalışıp, yeni ve kapsamlı bilgilere yer açtığı anlaşıldı.

Neuron dergisinde yayınlanan çalışmada, hafızayla ilişkili nöronların hipokampüs olarak adlandırılan beyin bölmesinde unutkanlığı tabiri caizse teşvik ettiği keşfedildi. Beyin, yeni ve önemli bilgiler için daha fazla yer açmak istediğinde eski ve işe yaramaz bilgileri siliyor!

Araştırmanın yazarlarından biri olan Prof. Blake Richards açıklıyor: Hafıza oyunlarını domine eden kişilere her zaman hayran kalırız. Hafızanın amacı, aslında doğru bilgiyi unutmak ve yerine doğrusunu yerleştirmektir.”
Eğer beynimiz eski ve işe yaramaz bilgilerle dolu olsaydı, somut bir karar vermek ve yeni deneyimlerin ayrıntılarını hatırlamak için gerekli bilgilere odaklanmak zor olacaktı. Dolayısı ile unutkansanız üzülmeyin: Bir noktaya kadar bu durum, sağlıklı bir beyne sahip olduğunuzu gösteriyor.
 
 

Kategorisine Son Eklenen Haberler

 • Kadıköy Arkadaşlık

  Eklenme Tarihi : 22 Ocak 2018 Pazartesi 13:55

  İtiraz etmeye kalktığı anda tüm bedenindeki her bir hücrenin kendisine ...

 • Bursa Arkadaşlık

  Eklenme Tarihi : 22 Ocak 2018 Pazartesi 13:55

  Böyle bir şeyin olmayacağını biliyordu. Geçmişi zihninde uyarı fişekleri ...

 • Bursa Arkadaşlık

  Eklenme Tarihi : 9 Ocak 2018 Salı 17:00

  Alabildiğim azıcık nefes de ter, sigara dumanı, Jim Beam ve kanla ...

 • Mecidiyeköy Arkadaşlık

  Eklenme Tarihi : 5 Ocak 2018 Cuma 13:33

  Anlıyorum. Peki nasıl oldu? Nasıl olduğu fark etmez.İstanbul Escort Bayan ...

 • Türkiye’nin en sağlıklı suyu!

  Eklenme Tarihi : 16 Aralık 2017 Cumartesi 14:29

  Türk tüketicisini ambalajda şişelenmiş doğal kaynak suyu ile tanıştıran ...

 • Af Örgütü: Arakan'da devlet destekli ırkçılık var

  Eklenme Tarihi : 21 Kasım 2017 Salı 9:09

  Örgütün, iki yıl boyunca yapılan görüşmeleri ve toplanan kanıtları bir ...

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü