19 Nisan 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Devlet Bahçeli’den, ‘Püskevit’ten Sonra ‘Adana Mavrası’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçim vaadlerini sıraladıktan sonra inandırıcılık vurgulaması yaptığı, Bunlar Adana mavrası değil şeklinde kullandığı ‘mavra’ kelimesi Adana yöresinde ‘palavra, boş konuşma’ anlamında kullanılıyor. Bahçeli 2011 seçimlerinde de yabancı kaynaklı bir kelime olan bisküviyi yine Adana bölgesindeki yerel ağızdan kullanıp ‘püskevit’ demiş, bu konuşma videosu o dönemde tıklanma rekoru kırmıştı.

MAVRA NE DEMEK?

‘Mavra’ kelimesinin asıl tanımı bir milin döndürülmesiyle çalışan, kuyu, nehir veya göletten su çekmek için kullanılan düzenekle ilgili. Düzeneği döndürmek için ya hızlı akan bir akarsu, ya at veya eşek, ya da insan gücü kullanılıyor. Mil yatağına da bir miktar kömür konularak gıcırtı çıkarması, böylece düzeneği kuran istirahate çekildiğinde mavranın dönüp dönmediğini duyması sağlanıyor. Bu benzetmeden yola çıkarak, bölgede gereksiz yere boş boş konuşan (martaval atan) biri için Mavrayı kurdu, konuşur denilip, gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyleri yapabileceği iddiasında bulunduğuna işaret etmek için Amma mavra atıyor deniliyor.

2011 SEÇİMİNDE PÜSKEVİT KELİMESİ FENOMEN OLMUŞTU

Eskiden Adana’nın ilçesi olan Osmaniye doğumlu olan Devlet Bahçeli’nin kendi yöresi dillerinden seçtiği bu benzetmelerden biri de 2011 seçiminde yaşanmıştı. Halkın yoksulluğunu anlatırken TV ekranlarında bisküvi ve çikolata reklamları gösterilirken, evinde bunu izleyen ailelerin çocuklarının özenmesini anımsatmış, Bu çocuklar, anne bana niye püskevit (birküvi) almıyorsun dediklerini aktarmıştı. Yozgat’taki bu konuşmasından yüzlerce kolaj ve karikatür yapılmış, konuşmanın bu bölümü sosyal medyada tıklanma rekorları kırmış, o seçim döneminin en çok konuşulan epsprisi olmuştu. Bahçeli de bu durumdan memnun olduğunu belirterek, Yoksul olan insanlarımızın çocukları bu kadar köşe yazarlığı yapacak kadar kavramları diksiyona uygun bir şekilde söyleyemiyor. Ben yoksul çocuklarımızın anlayacağı dilden konuşuyorum. Biz püskevit demesini de biliriz, bisküvi demesini de biliriz demişti

TÜRKİYE EN ÇOK BU İSİMLERİ KONUŞUYOR

Kategorisine Son Eklenen Haberler

 • Kadıköy Arkadaşlık

  Eklenme Tarihi : 22 Ocak 2018 Pazartesi 13:55

  İtiraz etmeye kalktığı anda tüm bedenindeki her bir hücrenin kendisine ...

 • Bursa Arkadaşlık

  Eklenme Tarihi : 22 Ocak 2018 Pazartesi 13:55

  Böyle bir şeyin olmayacağını biliyordu. Geçmişi zihninde uyarı fişekleri ...

 • Bursa Arkadaşlık

  Eklenme Tarihi : 9 Ocak 2018 Salı 17:00

  Alabildiğim azıcık nefes de ter, sigara dumanı, Jim Beam ve kanla ...

 • Mecidiyeköy Arkadaşlık

  Eklenme Tarihi : 5 Ocak 2018 Cuma 13:33

  Anlıyorum. Peki nasıl oldu? Nasıl olduğu fark etmez.İstanbul Escort Bayan ...

 • Türkiye’nin en sağlıklı suyu!

  Eklenme Tarihi : 16 Aralık 2017 Cumartesi 14:29

  Türk tüketicisini ambalajda şişelenmiş doğal kaynak suyu ile tanıştıran ...

 • Af Örgütü: Arakan'da devlet destekli ırkçılık var

  Eklenme Tarihi : 21 Kasım 2017 Salı 9:09

  Örgütün, iki yıl boyunca yapılan görüşmeleri ve toplanan kanıtları bir ...

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü